Kto to jest menedżer

Kierownik, szef, menedżer, lider, przywódca – jakbyśmy go nie nazwali, nie ma racji bytu bez pracowników. Sam niewiele może zrobić. Z tego oczywistego faktu wynika, że rola jaką odgrywają ludzie w przedsiębiorstwie jest decydująca. Powoduje to, iż na plan pierwszy w każdym przedsiębiorstwie wysuwa się racjonalne nimi gospodarowanie, wykorzystywanie potencjału ich wiedzy i kwalifikacji, lojalności i motywacji, oraz łamanie barier, które utrudniają to wykorzystanie dla celów efektywnościowych przedsiębiorstwa.

Menedżerowie, chcąc skutecznie wypełniać swoje role kierownicze, muszą mieć odpowiednie umiejętności rozumiane jako względnie trwała zdolność do praktycznego zastosowania profesjonalnej wiedzy, aby uzyskać pożądane rezultaty w danej sytuacji działania.

Od współczesnych menedżerów wymaga się codziennego wykonywania długotrwałej i często też wyczerpującej pracy i to wykonywania w sposób sprawny i skuteczny. Muszą oni podejmować decyzje, reprezentować przedsiębiorstwo, umieć przygotować i przekazywać informacje i bronić ich zasadności, rozwijać inicjatywy pracownicze, odkrywać zasoby, łagodzić konflikty itp. Muszą więc posiadać umiejętności wielostronne, takie które umożliwią efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstwa i osiąganie jego celów wynikających z opracowanej wizji.

Reklamy

One comment on “Kto to jest menedżer

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s