Pojęcie i charakterystyka menedżera

Menedżer to osoba zatrudniona na stanowisku kierowniczym, posiadająca wielostronną wiedzę i umiejętności niezbędne do kierowania ludźmi i zarządzania organizacjami w warunkach niepewności i stałej zmienności otoczenia, w którym te organizacje działają.1

Menedżer jest dynamicznym i ożywczym elementem w każdym przedsiębiorstwie. Bez jego przywództwa środki produkcji pozostają środkami i nie staną się nigdy produkcją. Przywództwo menedżera polega na określaniu misji, celów i strategii działania przedsiębiorstwa oraz inspirowaniu i koordynowaniu działań współpracowników zapewniających ich osiąganie. Winien być innowatorem produktów, technologii, dystrybucji i promocji jak też twórcą wzajemnych stosunków i współpracy w przedsiębiorstwie. Jest on szefem zespołu składającego się z menedżerów różnych szczebli organizacyjnych i pracowników wyspecjalizowanych w dziedzinach pracy przedsiębiorstwa. Nie musi być specjalistą w jednej dziedzinie, lecz musi wiedzieć na czym każda z nich polega, jak powinna być wykonywana i jakie są możliwości uzyskiwania lepszych rezultatów. Powinien umieć transponować cele i politykę przedsiębiorstwa na jego funkcje i najważniejsze zadania. Powinien również posiadać wysokie umiejętności dobierania bądź wskazywania właściwych środków i zasobów do realizacji określonych celów. Menedżer winien posiadać wiedzę o prawach i prawidłowościach gospodarki rynkowej, o cechach rynku nabywcy, o praktycznych zastosowaniach koncepcji marketingu i zapewniać w całym przedsiębiorstwie realizację orientacji marketingu.

Menedżer powinien posiadać określone cechy osobowe i umiejętności, a przede wszystkim: przedsiębiorczość, innowacyjność, bystrość i otwartość umysłu, umiejętność dostrzegania okazji, szybkiego przystosowywania się do zmian, podejmowania decyzji, skłonność do uzasadnionego ryzyka, wytrwałość i zdolność rozumienia innych i współdziałania oraz konsekwencję w dążeniu do celu.

Głównym zadaniem menedżera jest utrzymywanie dynamicznej równowagi między wielkością produkcji i sprzedaży, zyskiem oraz inwestycjami rozwojowymi jako warunkiem i podstawą powodzenia przedsiębiorstwa.

Zadaniem menedżera marketingu i kierowanego przez niego zespołu pracowników jest identyfikacja potrzeb nabywców oraz tworzenie w przedsiębiorstwie atmosfery i warunków dla powstawania pomysłów i przekształcania ich w nowe produkty zdobywające nabywców dzięki atrakcyjnej ofercie marketingu-mix. Winien on pełnić w przedsiębiorstwie funkcję symulatora rynku weryfikującego projekty i programy produkcyjne, usługowe i handlowe z punktu widzenia korzyści końcowego nabywcy i pośredników rynkowych, zagrożeń ze strony konkurentów oraz perspektyw sprzedaży.

Wymaga to:

● upowszechnienia orientacji marketingu wśród wszystkich pracowników przedsiębiorstwa,

● współudziału w kształtowaniu asortymentu produkcji i sprzedaży oraz rodzaju podejmowanych usług,

● współudziału w ustalaniu cen produktów i usług,

● opracowywania kryteriów i czynników dla wyboru rynku docelowego,

● projektowania elementów oraz struktury marketingu-mix,

● dokonywania wyboru kanałów dystrybucji oraz doskonalenia fizycznego obiegu produktów,

● opracowywania i realizowania planów i projektów promocji produktów i usług przedsiębiorstwa we własnym zakresie bądź przy udziale agencji reklamy,

● programowania ekspansji rynkowej przedsiębiorstwa, projektowania strategii i opracowywania planów marketingowych.


1 Józef Penc „Kreatywne kierowanie – organizacja i kierownik jutra, rozwiązywanie problemów kadrowych, zachowania w organizacji, trudne sytuacje w kierowaniu”, Agencja Wydawnicza PLACET, Warszawa 2000r., s. 175.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s