Autorytet menedżera

Autorytet podobnie jak władza, jest także ważnym czynnikiem wpływającym na działania ludzi. Autorytet znakomicie pomaga menedżerowi w spełnianiu wszystkich jego funkcji, ułatwia mu zwłaszcza wykazywanie odwagi w sprawie, na której mu zależy. Autorytet menedżera wywiera wielostronny korzystny wpływ na zachowania pracowników, a szczególnie:

● podnosi efektywność pracy kierowniczej i organizatorskiej, sprawia, że podwładni dobrowolnie i w sposób świadomy respektują polecenia, zarządzania i wskazówki kierownika;

● integruje zespół pracowniczy i tworzy przyjazną atmosferę pracy, sprawia, że między pracownikami panują przyjazne stosunki, spokój i poczucie bezpieczeństwa i że unikają oni konfliktów i zadrażnień;

● zwiększa skuteczność wychowawczego oddziaływania na ludzi, podnosi morale ich działania i sprawia, że ludzie swoje obowiązki i zadania wykonują chętniej i z większym zaangażowaniem.

Dojrzałość emocjonalna jest podstawą kształtowania dojrzałości profesjonalnej menedżera. Dojrzałość ta to umiejętność formułowania wizji firmy, stawiania wysokich, ale możliwych do spełnienia celów, samodzielnego rozwiązywania problemów i brania na siebie odpowiedzialności oraz dobre wykształcenie i doświadczenie zawodowe, a w tym umiejętność pracy z ludźmi.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s