Sztuka podejmowania trafnych decyzji

Sztuka podejmowania trafnych decyzji stanowi najistotniejszą cechę kompetencji menedżera. Każdy menedżer musi zdobywać umiejętności przyjmowania wielu ról i „grania na wielu scenach”. Musi się dostosowywać do sytuacji i zmiany ról, umieć dawać sobie radę w różnych rolach i świadomie je sobie przyswajać, a nawet kreować. Sposób odgrywania przez menedżera swojej roli zależy nie tylko od jego cech osobowościowych, posiadanych uprawnień i stylu zarządzania gospodarką, który przenosi określone normy i wzorce zachowania na praktyki, ale także od kultury narodu, która powoduje dość znaczne różnice w postawach i mentalności menedżerów.

Menedżerowie, chcąc skutecznie wypełniać swoje role kierownicze, muszą mieć odpowiednie umiejętności rozumiane jako względnie trwała zdolność do praktycznego zastosowania profesjonalnej wiedzy, aby uzyskać pożądane rezultaty w danej sytuacji działania. Od współczesnych menedżerów wymaga się codziennego wykonywania długotrwałej i często też wyczerpującej pracy i to wykonywania w sposób skuteczny i sprawny. Muszą oni podejmować decyzje, reprezentować przedsiębiorstwo, umieć przygotować i przekazywać informacje i bronić ich zasadności, rozwijać inicjatywy pracownicze, odkrywać zasoby, łagodzić konflikty. Muszą więc posiadać umiejętności wielostronne, takie, które umożliwią efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstwa i osiąganie jego celów wynikających z opracowanej wizji. Każdy menedżer powinien mieć podstawowe umiejętności współdziałania z ludźmi, uznać ich za najważniejszy potencjał firmy i właściwie wykorzystać ich zdolności i zaangażowanie w swoją pracę i obowiązki służbowe.

Obowiązki rozsądnego menedżera skupiają się nie tylko na trosce o wyniki ekonomiczne, ale też na trosce o materialne i duchowe dobro pracowników, rozwój ich umiejętności i talentów, które mogą zaoferować w pracy i służbie organizacji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s