Kontrola sprawowana przez menedżera

Menedżer musi tak zorganizować warunki pracy, aby zapewniły właściwą realizację norm oraz odpowiednią jakość i ekonomiczność pracy.

Kontrola sprawowana przez menedżera winna dotyczyć sprawowania realizacji wyznaczonego zakresu obowiązków poszczególnych pracowników odpowiedzialnych za realizację zadań z zakresu kontroli. Gdyż przesadne kontrolowanie i drobiazgowe wtrącanie się w szczegóły jest niecelowe, może świadczyć o braku zaufania do pracowników, obniżać ich poczucie odpowiedzialności, niepotrzebnie obciążać zwierzchnika – menedżera, który może poprzez zbędne kontrole zaniedbywać swe organiczne funkcje.

Menedżer na do swojej dyspozycji następujące formy kontroli:

  • kontrolę prewencyjną – która polega na przewidywaniu  i wyprzedzaniu trudności, które mogły by się pojawić – co daje możliwość ich wcześniejszego rozwiązania i zapobiegania. Może być stosowana w różnych terminach i okolicznościach;
  • kontrolę przez sprzężenie – polega ona na sprzężeniu zwrotnym pomiędzy planowanymi zamierzeniami, realizacją i faktycznie uzyskanymi wynikami, które stanowią podstawę do oceny i – ewentualnie podjęcia własnych działań korekcyjnych;
  • controlling – który stanowi system kontroli obejmujący i koordynujący etapy planowania, gospodarki finansami, kontroli jak również obiegu informacji i sterowania całym systemem z punktu widzenia wyznaczonych celów.

Kontrola należy do elementarnych powinności każdego przełożonego. Menedżer, który nie kontroluje swoich pracowników i sposobu realizacji przez nich zadań nie jest menedżerem w pełnym tego słowa znaczeniu – jest jedynie zwierzchnikiem nie partycypujący  „zdrowej”, sprawnej organizacji.

Każdy menedżer posiadający władzę – aby sprawdzić czy jego decyzje są rzeczywiście i prawidłowo wykonywane powinien kontrolować aparat wykonawczy. W przeciwnym bowiem razie jego władza po pewnym czasie stanie się fikcją.

Podsumowywując należy stwierdzić, iż kontrola z zasady dotyczy przeszłości, stwierdza błędy, szuka winny, wnioskuje o ukaranie, domaga się ukarania błędów i pokrycia powstałych szkód.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s