Gospodarowanie zasobami ludzkimi w przesiębiorstwie na przykładzie Z.P.C. „Magdalenka”

Funkcjonowanie firmy uzależnione jest od zasobów materialnych oraz od ludzi tworzących daną firmę. Strategia i cele przedsiębiorstwa ą realizowane przez ludzi. Dlatego wzrasta znaczenie czynnika ludzkiego jako zasobu organizacji i umiejętności jego produktywnego wykorzystania. Wynika to z faktu, iż w nowoczesnych przedsiębiorstwach ludzie są najważniejszym czynnikiem kreowania sukcesu firmy, gdyż to ludzie projektują i wykorzystują technologię oraz tworzą firmę i uczestniczą w jej życiu.

Jeśli popatrzymy na pracownika jako na bogactwo, porównywalne ze wszystkimi innymi zasobami musimy zastanowić się na jak najlepszym jego spożytkowaniem – tak samo, jak zastanawiamy się nad wykorzystaniem innych zasobów. Należy przeanalizować do czego dana osoba jest bardziej przydatna, a do czego mniej. Rezultatem takiego podejścia będzie taka organizacja pracy, która najlepiej dostosuje się do walorów i ograniczeń tego specyficznego zasobu, który stanowi w pracy człowiek. A te zasoby cechują się przymiotami, których żadne inne nie mają: zdolnościami manualnymi, zdolnością osądu sytuacji, wyobraźni i inteligencji.

Sukces i pozycja rynkowa przedsiębiorstwa w wysoce konkurencyjnym środowisku w dobie zaawansowanych rozwiązań informatycznych coraz bardziej będzie zależeć od potencjału posiadanego kapitału ludzkiego. Innowacyjność, kreatywność, elastyczność oraz zdolność do akumulowania wiedzy będą w przyszłości podstawowym wyznacznikiem sukcesu przedsiębiorstwa, a te z kolei będą zależeć od umiejętności i kompetencji pracowników.

W swojej pracy chciałbym przedstawić sposób gospodarowania zasobami ludzkimi w małym przedsiębiorstwie. Uczynię to przedstawiając firmę niezwykle mi bliską, bowiem założoną przez moich rodziców. Każdego dnia staramy się tak korzystnie kierować, motywować naszych pracowników, aby ich praca nie tylko przynosiła firmie zyski, ale sprawiała, że poczują się dowartościowani i docenieni.

Pierwsze dwa rozdziały mojej pracy będą teoretyczne. W pierwszym przedstawię znaczenie człowieka w działalności przedsiębiorstwa, w drugim zaś zajmę się etapami zarządzania czynnikiem ludzkim w przedsiębiorstwie.

Rozdział trzeci będzie przybliżeniem firmy Z.P.C. „Magdalenka”. Zawierał będzie jej historię, charakterystykę działalności oraz analizę słabych i mocnych stron oraz zagrożeń i szans przedsiębiorstwa.

Ostatni rozdział poświęcę analizie zarządzania czynnikiem ludzkim na przykładzie konkretnej firmy, czyli badanej przeze mnie „Magdalenki”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s